Data publikacji: 29 lipca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

ABC e-sportu - od czego zacząć

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

E-sport to pojęcie, którego znaczenie w ostatnim czasie zaczyna rozumieć coraz więcej osób. Organizowane są spore eventy skupiające graczy, transmisje pojedynków najlepszych zawodników ogląda szeroka publiczność, a ścisła czołówka zarabia na graniu tyle, że e-sport staje się źródłem utrzymania. Nic zatem dziwnego, że regularnie rośnie liczba osób, które chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

 


Najlepsi swój sukces poparli jednak bardzo ciężką pracą - wynieśli granie na poziom, którego nie da się osiągnąć bez bardzo ciężkiego treningu. I to umiejętności są kluczowe i niezbędne do tego, by stać się zawodowym graczem. Możemy sprawić jednak, że będzie nam łatwiej: wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Mysz to podstawa


Najważniejszym elementem składającym się na wyposażenia gracza jest mysz. Odmian tego urządzenia jest całe zatrzęsienie - niemniej profesjonalnie przygotowana mysz dla graczy ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi biurowymi 'gryzoniami', które są standardowo wyposażone w dwa przyciski i rolkę. Jednym z najważniejszych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę kompletując zestaw do grania jest rozdzielczość myszy wyrażana w jednostkach dpi. Informują one, ile położeń urządzenia na jeden wykonany dłonią calowy ruch jest ono w stanie sczytać. Tym sposobem osoba posługująca się myszą o czułości 800 dpi przesuwając kursor będzie musiała pokonać większą odległość, niż posiadacz urządzenia charakteryzującego się 1600 dpi. Najczulsze 'gryzonie' na rynku potrafią pracować nawet na poziomie 5600 dpi, niemniej zakup takowych polecamy tylko profesjonalistom - w przeciwnym przypadku może okazać się, że urządzenie jest zbyt czułe na nasze mało wprawione ruchy i może występować zjawisko akceleracji wstecznej. Na początek zatem wystarczy urządzenie, które będzie pracować na poziomie 1800 dpi, dopiero później - w zależności od postępów - będziemy mogli się rozejrzeć za nieco czulszą myszą.


Dodatkowym elementem, z którym czułość myszy jest bezpośrednio związana to możliwość ich dynamicznego przełączania w trakcie rozrywki. Myszy gamingowe są zaprojektowane tak, by każdy z wielu przycisków był cały czas 'pod ręką' (a właściwie pod palcem) - dobrze mieć na uwadze, by wśród nich znalazł się również ten odpowiedzialny za zmianę czułości. Najbardziej tę funkcję docenią fani gier FPS, ale nie tylko: otóż podczas walki ze snajperką w dłoni wykonujemy mniej dynamiczne ruchy, aniżeli trzymając broń półautomatyczną. Dynamiczne przełączanie się między różnymi wartościami dpi daje nam sporą przewagę na polu walki. Warto też zadbać, by dodatkowe przyciski na obudowie były programowalne - dzięki temu sami, bez żadnych ograniczeń będziemy w stanie przypisać konkretnemu przyciskowi konkretną akcję. Zazwyczaj potrzebna do tego jest instalacja odpowiednich sterowników, które znajdują się na nośniku danych dołączanym do urządzenia bądź na stronie producenta.
Bardzo ważne jest również to, żeby mysz dobrze 'leżała' w dłoni i nie chodzi tu tylko o jej kształt, choć ten jest równie ważny. Część gryzoni jest uniwersalna, w związku z czym osoby leworęczne będą musiały się upewnić, czy konkretny model 'gryzonia' faktycznie będzie wygodny. Producenci prześcigają się w wyposażaniu swoich produktów w coraz lepsze technologie, nikogo zatem nie dziwi już mysz wykonana z antypoślizgowych materiałów, z teflonowymi ślizgaczami czy nawet chłodzeniem. Kolejnym elementem wartym wzięcia pod uwagę jest waga urządzenia - tutaj jednak sprawa jest o tyle skomplikowana, że niektórzy producenci pozwalają na dociążanie swojego produktu. Dzięki temu każdy będzie w stanie dostroić mysz do swoich potrzeb, przyzwyczajeń oraz charakteru rozgrywki. Ostatnią kwestią jest rodzaj połączenia - możemy zdecydować się albo na model bezprzewodowy, albo tradycyjny, na kablu. Niektórzy gracze twierdzą jednak, że te pierwsze nie zawsze się sprawdzają; na ich działanie mają wpływ między innymi baterie, które zasilają urządzenie, zatem wraz z ich mniejszą mocą zmienia się również charakterystyka myszy. Lepiej zatem kupić model na kablu. Najlepsi twierdzą jednak, że nawet najmniejszy opór stawiany przez kabel jest wyczuwalny i może wpływać na precyzję ruchów - w odpowiedzi na ten problem zaczęto produkować odpowiednie uchwyty, na których można go zawiesić. Przyda się również podkładka.


Niezbędne dodatki: klawiatura, słuchawki z mikrofonem


Oprócz tego potrzebna nam będzie klawiatura. Tutaj jednak nie musimy brać pod uwagę aż tylu kwestii, co przy kupnie myszy. Musimy po prostu ocenić, czy liczba dodatkowych programowalnych klawiszy jest przydatna, czy materiały, z których urządzenie zostało wykonane są odpowiednio wytrzymałe oraz czy projekt pasuje do naszych przyzwyczajeń. Warto również zainwestować w słuchawki, najlepiej imitujące dźwięk przestrzenny oraz wyposażone w mikrofon. A później ciężko trenować.

Proponowane Towary:

Mionix Naos QG
Logitech G403 Prodigy Wireless Gaming Mouse
Razer Naga Hex V2
SteelSeries Rival 500
SteelSeries Rival 700

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 22
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Technologiczne trendy na 2017 rok. Co może nas zaskoczyć?

Dalszy rozwój wirtualnej rzeczywistości czy cyfrowi asystenci – oto nowe kierunki, którym warto się bacznie przyglądać w 2017.  Co jeszcze pod względem technologii przyniesie rok 2017?
Zobacz więcej   

Najpopularniejsze świąteczne prezenty na przestrzeni lat. Zajrzyj pod choinkę lat 80. i 90.

Zastanawiałeś się jakie prezenty wręczano sobie z okazji Świąt 30 lat temu? A może sam ze wzruszeniem wspominasz gierkę Wilk i Zając? Zapraszamy w sentymentalną podróż.
Zobacz więcej   

Magia fotografowania, czyli jaki prezent dla miłośnika zdjęć

Jeśli Twój przyjaciel kocha fotografię i w wolnym czasie robi bardzo dużo zdjęć lub nagrywa filmy, ale ma już dość słabej jakości przestarzałego aparatu czy smartfonu, pomyśl o naprawdę wartościowym prezencie pod choinkę. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń fotograficznych.
Zobacz więcej   

Znajdź nas