Płacimy za Ciebie pierwszą ratę! Sprawdź
Data publikacji: 4 sierpnia 2015
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Sprawdź 8 podstawowych zasad!

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Stale rozwijająca się technologia zmieniła wszystkie sfery życia człowieka. Co więcej, nadal zmienia i będzie zmieniała. Wszystko co dzieje się w świecie rzeczywistym ma swoje odbicie w świecie wirtualnym. Ludzie chcą, żeby wszystko wokół nich stało się "smart". Powstał więc smartfon, smartwatch, smart TV, a za niedługo będziemy mieszkali w smart domach. Dzięki stałemu podłączeniu do sieci możemy dowiedzieć się o wszystkim niemal natychmiast. Każda informacja jest w stanie obiec świat w krótkim czasie. Uproszczenie i skrócenie czasu jej przekazywania sprawiło, że współczesny człowiek każdego miesiąca otrzymuje więcej informacji niż poprzednie pokolenie dostawało przez całe swoje życie. 


Prędkość z jaką rozwinęła się technologia spowodowała, że człowiek nie zauważa niebezpieczeństw jakie mu grożą w cyberprzestrzeni. Ślady, które pozostawiamy przeglądając strony internetowe, czy wpisując swoje dane w przeróżne formularze nie są zacierane i mogą zostać w łatwy sposób wyciągnięte nie tylko przez doświadczonych hakerów. Wystarczy przejrzeć serwis YouTube w którym istnieje mnóstwo filmów instruktażowych  pt."Jak złamać hasło na facebooku/mailu/koncie bankowym".Poniżej przedstawiamy 8 podstawowych zasad, które pozwolą cieszyć się bezpiecznym Internetem.

 

1. Trzymaj dystans - w sieci wszyscy są anonimowi

Możliwość bycia anonimowym w sieci otworzyła wiele możliwości wszelkim oszustom i innym cyberprzestępcom. Każdy może stać się kimkolwiek pragnie.

Nie widzimy drugiej osoby, znamy ją tylko i wyłącznie z czarnych liter, które wysyła do nas w formie wiadomości. Nawet wysłane zdjęcie nie daje pewności czy to na pewno jest ta osoba. Nie dajmy się zwieść!

Wskazówka: Bądź czujny i nigdy nie podawaj swoich danych nikomu poznanemu przez sieć.
 

2. Grunt to silne hasło

Internet oferuje coraz większą ilość różnych serwisów społecznościowych, z których możemy korzystać  tylko jeżeli założymy konto. Wymyślenie za każdym razem nowego hasła, które zapamiętamy graniczy z cudem. Nie pozwólmy jednak, aby hasło do naszego konta w banku brzmiało tak samo jak hasło do skrzynki elektronicznej lub serwisu społecznościowego.

Pomimo tego, że banki mają silne zabezpieczenia, nie są w stanie ochronić również innych serwisów, które nie są zabezpieczone na tak zaawansowanym poziomie. Nie zapisuj również haseł w łatwo dostępnych miejscach, gdzie każdy może je odczytać. Nie twórzcie również haseł, które są sekwencją prostych znaków (qwerty123) lub które posiadają Wasze imię (Zosia123).
 

Wskazówka: Napisz na kartce swój ulubiony cytat, weź pierwszą literę z każdego słowa. Dodaj do tego cyfrę i znak specjalny. Zlamanie takiego hasła nie będzie już łatwym zadaniem! 

3. Ostrożność przede wszystkim

Korzystając z mediów społecznościowych, wszelkiego rodzaju forum czy serwisów randkowych musimy założyć konto. Zapoznaj się z regulaminem dotyczącym prywatności zakładanego konta! Najlepiej ograniczyć dostęp do informacji osobistych tylko dla znajomych. Nie udostępniaj wszystkich swoich danych osobowych!

 

Wskazówka: Pamiętaj, aby nie przyjmować wszystkich osób do grona znajomych! Czytaj imiona osób które przyjmujesz i rób to świadomie! Często są to oszuści, którzy próbują dostać się do bardziej szczegółowych danych.
 

4. Nie ufaj

Oszuści czekają na łatwowiernych użytkowników sieci. Nie wygrasz miliona złotych poprzez klikanie w wysłany anonimowo link. Nie dostaniesz laptopa za obejrzenie filmu, a żaden wysłany sms nie zapewni Ci dostępu do obiecywanego portalu. Nie nauczysz się też języka w tydzień, a tabletki odchudzające nie zapewnią pięknej figury w jeden dzień.
Uważaj również na wszelkie akcje charytatywne. Niestety oszuści często wykorzystują fakt, że ludzie chcą pomagać i tworzą fałszywe konta fukndacji, która uratuje wszystkie dzieci świata.
 

Wskazówka: Jeżeli chcesz dofinansować fundację czy niepełnosprawną osobę, sprawdź ją najpierw. Upewnij się, że naprawdę pomagasz i nikt nie próbuje Cię oszukać. Każda legalnie działająca fundacja posiada numer KRS. Można to sprawdzić w prosty sposób na stronie internetowej.
 
 

5. Zabezpiecz swój sprzęt


Nic tak nie ochroni komputera czy telefonu komórkowego przed wszelkimi niechcianymi wirusami jak program antywirusowy
. Rynek oferuje mnóstwo programów, które uratują nasz komputer przed szukającymi domu wirusami. Przejrzyj ofertę i dobierz właściwy program dla siebie.
 

Wskazówka: Pamiętaj o aktualizowaniu programu antywirusowego! Wirusy wciąż się uodporniają i stają się silniejsze, więc nasz program róznież musi zostać uaktualniony, zeby mógł z nimi walczyć. 
 

6. Rozsądnie korzystaj z publicznego Wi-Fi

Będąc w miejscach publicznych, gdzie jest darmowy dostęp do Wi-Fi jesteśmy bardziej narażeni na atak cyberprzestępczy. Nie loguj się do banku w takich miejscach i nie korzystaj z aplikacji, w których masz wszystkie swoje dane.

Dzieje się tak dlatego, gdyż są to sieci niezabezpieczone i podatne na ataki. Każdy może się zalogować i w łatwy sposób uzyskać dostęp do Twojego urządzenia.
 

Wskazówka: Jeżeli już naprawdę musisz skorzystać z aplikacji bankowej w miejscu publicznym, korzystaj z własnego transferu. Jesteś wtedy użytkownikiem swojego operatora i zagrożenie jest znacznie mniejsze.
 

7. Nie akceptuj wszystkiego w ciemno

Bądź czujny! Wirusy mogą zaatakować Twoich znajomych i wysyłać zainfekowane wiadomości bez ich wiedzy! Nie otwieraj każdej przesłanej strony w ciemno i czytaj dokładnie dołączoną wiadomość.

Zwracaj uwagę na maile.Wirusy sprytnie potrafią omijać skrzynkę SPAM i nie zawsze tam trafiają. Nie otwieraj wiadomości wysłanych z adresów, których nie kojarzysz. 
 
Wskazówka: Zainfekowane wiadomości często są w treści bezosobowe i zawsze obiecują jakąś nagrodę. Czy to w formie pieniężnej, czy śmieszny filmik na którym stało się coś szokującego. 
 

8. Przemyśl zanim opublikujesz


Wszystko co trafi do sieci, zostanie tam już na zawsze. Owszem, możesz ją usunąć, ale nie masz pewności, czy ktoś nie zrobił kopii bądź przekazał dalej. Jakakolwiek interakcja, wysłane zdjęcie, filmik czy wiadomość – to już zawsze pozostanie na serwerze. Przed opublikowaniem przemyśl czy na pewno chcesz, żeby mogli to zobaczyć pozostali użytkownicy sieci - później nie będzie można tego cofnąć. 

Wskazówka: Jeżeli masz wątpliwości, czy opublikować coś w siecie - odczekaj chwilę. Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Proponowane Towary:

Xiaomi Redmi 4A 16GB (złoty)
Samsung Galaxy S8 SM-G950 (Midnight Black)
Samsung Galaxy J7 2016 (złoty)
Huawei P10 Lite (czarny)
Huawei P8 Lite (biały)
 
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
21 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Recenzja: For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Znajdź nas