Data publikacji: 4 września 2013
Autor: Paweł Szczepaniak
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Twoja osobista chmura

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Zamiast płacić abonament miesięczny za przechowywanie danych w chmurze publicznej, zbuduj swoją osobistą z wykorzystaniem dysku sieciowego ze specjalnym oprogramowaniem. Zaoszczędzisz i zyskasz znacznie większą przestrzeń na pliki, do której dostaniesz się z dowolnego miejsca za pomocą komputera z przeglądarką internetową lub z urządzeń mobilnych.

 
W internecie jest wiele serwisów udostępniających przestrzeń dyskową (chmura publiczna), problem w tym, że za przechowywanie większej ilości danych niż kilka czy kilkanaście gigabajtów musimy sporo płacić, najczęściej w formie abonamentu miesięcznego lub rocznego. Darmowe są zwykle konta o bardzo ograniczonej pojemności a często także transferze danych.
 
Coraz szybsze połączenia internetowe, jakimi dysponujemy w naszych domach pozwalają na wydajne udostępnianie plików wprost z urządzeń zlokalizowanych w sieci domowej zamiast z serwerowni firm hostingowych. Dodatkowo nie tracimy kontroli na swoimi danymi – mamy fizyczny dostęp do urządzania, na którym są zgromadzone. 
 
Kiedy korzystamy z dysku w sieci lokalnej szybkość transmisji będzie znacznie większa niż przy pobieraniu danych z chmury publicznej, gdy łączymy się z zewnątrz wszystko zależy od szybkości połączenia internetowego w obu przypadkach – zarówno chmury osobistej, jak i prywatnej.
 


Szyfrowanie i synchronizacja

 
W niektórych urządzeniach dla zapewnienia poufności transmisji możliwe jest jej szyfrowanie transferu danych (na przykład przez szyfr AES albo transmisję przez protokół SSL).  Może to wpływać to jednak na obniżenie wydajności rozwiązania, dlatego warto je stosować w uzasadnionych przypadkach – bardziej przyda się do ważnych dokumentów niż do plików muzycznych czy zdjęć.
 
Interesujące są także rozwiązania, dostępne w droższych urządzeniach, pozwalające na synchronizację katalogów pomiędzy dwoma urządzeniami umieszczonymi w różnych lokalizacjach. Mogą okazać się przydatne w małych firmach o kilku oddziałach. Replikacja danych może się pomiędzy dyskami sieciowymi, ale także na stacje robocze pracujące w pod systemem Windows, Mac OS czy Linux. Obsługiwane są także telefony i tablety z Android oraz iPhone i iPad.

Dostęp za zaproszeniami

 
Dostęp do naszej osobistej chmury możemy udostępnić użytkownikom za pomocą specjalnego e-mailowego zaproszenia z loginem i hasłem. Na komputerze klienckim można zainstalować także specjalne oprogramowanie, które podłączy odpowiednie zasoby jako kolejne napędy w systemie.
 
Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania zwróćmy uwagę na pojemność dysku. Typowe wielkości do 1, 2 lub 4 TB. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych, poszukajmy urządzenia, w którym można zainstalować przynajmniej 2 dyski, co pozwoli na uruchomienie lustrzanego zapisu RAID 1 (mirroring). Dodatkowo sprawdźmy możliwości oferowane przez oprogramowanie urządzenia szczególnie przy zdalnym połączeniu za pomocą przeglądarki internetowej oraz z urządzeń mobilnych. Pamiętajmy, że w sieci lokalnej możemy wykorzystać dysk także jako urządzenie do backupu danych z komputerów z Windows, MacOS oraz telefonów lub tabletów. W tym drugim przypadku upewnijmy się czy urządzenie obsługuje protokół AFP. Kolejnym elementem, wartym zweryfikowania, jest obsługa strumieniowego przesyłania danych DLNA.
 

Proponowane Towary:

WD My Cloud 2TB
Synology DiskStation DS115j
WD My Cloud 4TB

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
2 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

5 typów słuchawek sportowych, dzięki którym pobiegniesz jeszcze szybciej i dalej

Muzyka skutecznie odwraca uwagę od wysiłku fizycznego i pomaga lepiej utrzymać tempo w czasie biegania. Zobacz, którym typem biegacza jesteś (lub niebawem będziesz) i odnajdź typ słuchawek sportowych dla siebie.
Zobacz więcej   

Jak odmienić swoją codzienność? Poznaj 8 sposobów, jak być fit z opaską sportową

Zastanawiasz się, ile codziennie robisz kroków w drodze do pracy? Chcesz sprawdzić swoje tętno podczas treningu lub dowiedzieć się, ile powinieneś ćwiczyć by spalić ulubiony deser? Poznaj zalety opaski sportowej.
Zobacz więcej   

Znajdź nas