Data publikacji: 4 września 2013
Autor: Paweł Szczepaniak
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Twoja osobista chmura

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Zamiast płacić abonament miesięczny za przechowywanie danych w chmurze publicznej, zbuduj swoją osobistą z wykorzystaniem dysku sieciowego ze specjalnym oprogramowaniem. Zaoszczędzisz i zyskasz znacznie większą przestrzeń na pliki, do której dostaniesz się z dowolnego miejsca za pomocą komputera z przeglądarką internetową lub z urządzeń mobilnych.

 
W internecie jest wiele serwisów udostępniających przestrzeń dyskową (chmura publiczna), problem w tym, że za przechowywanie większej ilości danych niż kilka czy kilkanaście gigabajtów musimy sporo płacić, najczęściej w formie abonamentu miesięcznego lub rocznego. Darmowe są zwykle konta o bardzo ograniczonej pojemności a często także transferze danych.
 
Coraz szybsze połączenia internetowe, jakimi dysponujemy w naszych domach pozwalają na wydajne udostępnianie plików wprost z urządzeń zlokalizowanych w sieci domowej zamiast z serwerowni firm hostingowych. Dodatkowo nie tracimy kontroli na swoimi danymi – mamy fizyczny dostęp do urządzania, na którym są zgromadzone. 
 
Kiedy korzystamy z dysku w sieci lokalnej szybkość transmisji będzie znacznie większa niż przy pobieraniu danych z chmury publicznej, gdy łączymy się z zewnątrz wszystko zależy od szybkości połączenia internetowego w obu przypadkach – zarówno chmury osobistej, jak i prywatnej.
 


Szyfrowanie i synchronizacja

 
W niektórych urządzeniach dla zapewnienia poufności transmisji możliwe jest jej szyfrowanie transferu danych (na przykład przez szyfr AES albo transmisję przez protokół SSL).  Może to wpływać to jednak na obniżenie wydajności rozwiązania, dlatego warto je stosować w uzasadnionych przypadkach – bardziej przyda się do ważnych dokumentów niż do plików muzycznych czy zdjęć.
 
Interesujące są także rozwiązania, dostępne w droższych urządzeniach, pozwalające na synchronizację katalogów pomiędzy dwoma urządzeniami umieszczonymi w różnych lokalizacjach. Mogą okazać się przydatne w małych firmach o kilku oddziałach. Replikacja danych może się pomiędzy dyskami sieciowymi, ale także na stacje robocze pracujące w pod systemem Windows, Mac OS czy Linux. Obsługiwane są także telefony i tablety z Android oraz iPhone i iPad.

Dostęp za zaproszeniami

 
Dostęp do naszej osobistej chmury możemy udostępnić użytkownikom za pomocą specjalnego e-mailowego zaproszenia z loginem i hasłem. Na komputerze klienckim można zainstalować także specjalne oprogramowanie, które podłączy odpowiednie zasoby jako kolejne napędy w systemie.
 
Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania zwróćmy uwagę na pojemność dysku. Typowe wielkości do 1, 2 lub 4 TB. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych, poszukajmy urządzenia, w którym można zainstalować przynajmniej 2 dyski, co pozwoli na uruchomienie lustrzanego zapisu RAID 1 (mirroring). Dodatkowo sprawdźmy możliwości oferowane przez oprogramowanie urządzenia szczególnie przy zdalnym połączeniu za pomocą przeglądarki internetowej oraz z urządzeń mobilnych. Pamiętajmy, że w sieci lokalnej możemy wykorzystać dysk także jako urządzenie do backupu danych z komputerów z Windows, MacOS oraz telefonów lub tabletów. W tym drugim przypadku upewnijmy się czy urządzenie obsługuje protokół AFP. Kolejnym elementem, wartym zweryfikowania, jest obsługa strumieniowego przesyłania danych DLNA.
 

Proponowane Towary:

Asustor AS-204TE (bez dysku)
Asustor AS-304T (bez dysku)
Asustor AS-602T (bez dysku)

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
2 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak oszczędzać energię elektryczną? Poznaj 10 prostych porad

 Zastanawiałeś się w jaki sposób wpłynąć na swoje finanse i zaoszczędzić prąd? Poznaj 10 prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię elektryczną.
Zobacz więcej   

Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek i zabiera cenny czas? Masz malutkie dzieci, codziennie robisz pranie i chcesz, by ich ubranka były suche w krótkim czasie? Rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze niż myślisz. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pralko-suszarkę lub suszarkę. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze.
Zobacz więcej   

Jak zadbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu krok po kroku

Picie kawy – niezależnie od tego, czy robimy to rano, w ciągu dnia, czy wieczorem – jest pewnego rodzaju rytuałem, z którego trudno zrezygnować. Delektowanie się pysznym naparem wymaga jednak regularnego czyszczenia urządzenia, w którym go przyrządzasz. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas